Az I. világháborúban harcolt rétyi 24-es honvéd gyalogezred, valamint a brassói 24-es Honvéd Bajtársi Szövetség tagjai által 1942-ben felállított szobor hányatatott sorsa 1944-ben kezdődött, amikor román katonák megcsonkították. A helyiek a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum udvarára menekítették a fej nélküli szobrot, ahol 1977-ig állt.
Abban az évben Nicolae Ceausescu volt román kommunista diktátor háromszéki látogatásának előkészítésekor a múzeum vezetője úgy határozott, hogy eltünteti a szobrot. Kiadta parancsba az intézmény egyik alkalmazottjának a feladatot, aki úgy határozott, hogy a földbe ássa.
A műalkotás tavaly novemberben került ismét felszínre, amikor kiásták, majd Nagy Benjámin szobrászművész irányításával restaurálták. A szobrot a Sepsiszentgyörgy közelében lévő Rétyi Nyír nevű természetvédelmi területen helyezték el most ismét a Rétyi Napok keretében.
A hét végi szoboravatás kiemelt szónokaként Tőkés László, az Európai Parlament alelnöke kijelentette: a székely nép minden korban megállta a helyét, hűséges maradt szülőföldjéhez és értékeihez, erre példa a szobor története. Az EP alelnöke a hit fontosságát is hangsúlyozta. Mint mondta, a hit és a hűség a magyar nyelvben egy tőről fakad, és ma is nagy szükség van „a hitnek pajzsára”, hiszen „a legszomorúbb, amikor azt tapasztaljuk, hogy napjainkban egyes politikai és egyházi vezetők önként teszik le a fegyvert”.
www.fn.hu/hirek/20100822/visszaallitottak_magyar_honved_szobrat/